TÜBİTAK Teknoloji Geliştirme Bölgesi Barış Mah. Koşuyolu Caddesi Dış Kapı:30 Gebze/KOCAELİ
BLOG

BASKI ENDÜSTRİSİ

SEKTÖR HAKKINDA

Endüstriyel baskı sistemlerinin gelişmesi ile birlikte, baskı kalitesinin de %100 kontrol edilmesi ihtiyacı doğmuştur. Kağıt, Metal, Plastik hatta halı yüzeyi gibi pek çok yere, dijital olarak baskı uygulanabilmektedir. Baskı kalitesinin kötü olması, komple ürünün kalitesini etkilemekte, baskı hatasına sahip ürün raflarda yer alamamaktadır. Sonuç olarak gözden kaçmış baskı hataları, çok büyük maliyet ve prestij kayıplarına yol açabilmektedir. Bundan ötesi, özellikle medikal sektörü, darphaneler, bilet basımı gibi tek bir noktanın bile anlamlı olduğu durumlarda baskının kontrol edilmemesi düşünülemez.

Kağıttan kartona, plastikten cam ambalajlara, kesilmemiş metal levhalardan kumaş yüzeylerine, pek çok sektör baskı işlemi uygulamaktadır. Tüm bu sektörler için, baskı kalitesini otomatik olarak yapan kameralı kontrol istasyonları kurmaktayız.

Baskı işlemi, pek çok farklı yöntemle yapılabilmekle beraber, yaygın olarak silindir yüzeyler arasından transfer, mürekkep ya da lazer yazıcıdan baskı şeklinde görülmektedir. Yapılan işlemin doğası gereği, baskı işlemi sıklıkla konveyör üzerinde giderken uygulanmaktadır. Bu gibi durumlar için alan taramalı (line scan) çözümlerimiz mevcuttur. Hareketsiz sabit olarak duran yüzeylerden baskı kontrolü için alan taramalı (area-scan) kameralar ile çalışmaktayız. Her iki durumda da uygun aydınlatmalar, çok yüksek çözünürlüklü kameralar ile, her tür baskı hatasını yakalayabilmekteyiz.

Bazı durumlarda, baskı işlemi öncesi, tek bir görsel ile, montaja çıkılacak yanyana altalta birleştirilmiş çoklu görselin offline olarak karşılaştırılması istenmektedir. Böylece, eğer sistemde hata varsa, baskı yapılmadan hatalar görülmüş, maliyet ve zaman kaybedilmesi önlenmiş olmaktadır.

Son kullanıcı tarafından öğretilebilir, makine öğrenmesi tekniklerinin kullanıldığı (sağlam ürünleri ve baskı hatalarını gösterip sistemin kendi kendine öğrendiği) gelişmiş baskı kontrol sistemleri kurmaktayız. Baskı kontrol işlemlerini makine üzerinde %100 ya da örneklemeli olarak yapabilen üniteler (iş istasyonları) ile ekonomik çözümler sunmaktayız.

SEKTÖR İÇİ UYGULAMALAR

Parça Konum Tespiti
Derin Öğrenme
 • Otonom otomobiller, yol işaretlerini ve yayaları otomatik olarak algılamak için derin öğrenme modellerini kullanır.
 • Savunma sistemleri, uydu görüntülerindeki ilgi alanlarını otomatik olarak işaretlemek için derin öğrenmeyi kullanır.
 • Tıbbi görüntü analizi, tıbbi tanı için kanser hücrelerini otomatik olarak tespit etmek üzere derin öğrenmeyi kullanır.
 • Fabrikalar, insanların veya nesnelerin makinelere güvenli olmayan bir mesafede olduğunu otomatik olarak algılamak için derin öğrenme uygulamalarını kullanır.
 • Parça Konum Tespiti
  Baskı İnceleme
 • Kağıt ya da metal yüzeylere yapılan baskının kontrol edilmesi
 • Pil, İlaç tüpü, metal kutu, plastik ambalaj gibi ürün yüzey veya etiketlerindeki baskının kontrol edilmesi
 • Son kullanma tarihi, seri/lot numarası transferi gibi lazer markalama ya da mürekkep püskürtme ile yapılan baskıların kontrol edilmesi
 • Beyaz eşya (çamaşır/bulaşık makinesi, buzdolabı vb.) yüzeylerindeki serigrafi baskının kontrol edilmesi
 • Parça Konum Tespiti
  Kesim
  Gerçek hayatta görüntü işleme becerilerini kullanmanın sırlarını blogumuzda keşfedin!